AE320KG39PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE320KG39PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
Orientation :
A
Shell Finish :
Passivated
Base Product Number :
AE320K
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Shell Size - Insert :
G-39
Features :
Ingress Protection :
Mounting Feature :
Flange
Package :
Box
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
39
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Color :
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
AE320KG39PA
Conesys AE320KG39PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated A Threaded
AE320KG39PA Overview
AE320KG39PA Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE320KG39PA Applications
There are a lot of Conesys
AE320KG39PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER