AE320FJ24PE
Mfr.Part #
AE320FJ24PE
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
J24
Color :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Base Product Number :
AE320F
Datasheets
AE320FJ24PE
Conesys AE320FJ24PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel E Threaded
AE320FJ24PE Overview
AE320FJ24PE Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE320FJ24PE Applications
There are a lot of Conesys
AE320FJ24PE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER