AE320FE26PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE320FE26PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
138
In Stock :
138
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Threaded
Product Status :
Active
Package :
Box
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Features :
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
A
Housing Color :
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
E-26
Base Product Number :
AE320F
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AE320FE26PA-LC
Conesys AE320FE26PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 26 Positions Nickel A Threaded
AE320FE26PA-LC Overview
AE320FE26PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE320FE26PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE320FE26PA-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT