AE299E22B21S-LC
Mfr.Part #
AE299E22B21S-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
22-21
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Features :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Box
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Number of Positions :
21
Product Status :
Active
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
AE299E
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Shell Size, MIL :
Datasheets
AE299E22B21S-LC
Conesys AE299E22B21S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 21 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE299E22B21S-LC Overview
AE299E22B21S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE299E22B21S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE299E22B21S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT