AE297T24B61SB
Mfr.Part #
AE297T24B61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Ingress Protection :
Orientation :
B
Number of Positions :
61
Features :
Voltage Rating :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Datasheets
AE297T24B61SB
Conesys AE297T24B61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Bayonet Lock
AE297T24B61SB Overview
AE297T24B61SB Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE297T24B61SB Applications
There are a lot of Conesys
AE297T24B61SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER