AE297T24B61P-LC
Mfr.Part #
AE297T24B61P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS PNL MT
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
61
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Datasheets
AE297T24B61P-LC
Conesys AE297T24B61P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 61 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE297T24B61P-LC Overview
AE297T24B61P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE297T24B61P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE297T24B61P-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT