AE297T24B19SB-LC
Mfr.Part #
AE297T24B19SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Orientation :
B
Contact Size :
12
Number of Positions :
19
Datasheets
AE297T24B19SB-LC
Conesys AE297T24B19SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Cadmium B Bayonet Lock
AE297T24B19SB-LC Overview
AE297T24B19SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE297T24B19SB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE297T24B19SB-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT