AE297T22B53S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE297T22B53S-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Package :
Box
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
AE297T
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Olive Drab
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Features :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
22-53
Datasheets
AE297T22B53S-LC
Conesys AE297T22B53S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 53 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE297T22B53S-LC Overview
AE297T22B53S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE297T22B53S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE297T22B53S-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT