AE284T22B21SB-LC
Mfr.Part #
AE284T22B21SB-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
9
In Stock :
9
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
22-21
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Features :
Connector Type :
Plug Housing
Box
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Datasheets
AE284T22B21SB-LC
Conesys AE284T22B21SB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Cadmium B Bayonet Lock
AE284T22B21SB-LC Overview
AE284T22B21SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T22B21SB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE284T22B21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT