AE284T20B39PA-LC
Mfr.Part #
AE284T20B39PA-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
A
Datasheets
AE284T20B39PA-LC
Conesys AE284T20B39PA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE284T20B39PA-LC Overview
AE284T20B39PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T20B39PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE284T20B39PA-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT