AE284T20B39P-LC
Mfr.Part #
AE284T20B39P-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 39POS INLINE
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
20-39
Shell Finish :
Cadmium
Material Flammability Rating :
Contact Size :
Number of Positions :
39
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE284T20B39P-LC
Conesys AE284T20B39P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE284T20B39P-LC Overview
AE284T20B39P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T20B39P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE284T20B39P-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT