AE284T20B16SB-LC
Mfr.Part #
AE284T20B16SB-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size - Insert :
20-16
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Number of Positions :
16
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
AE284T20B16SB-LC
Conesys AE284T20B16SB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Cadmium B Bayonet Lock
AE284T20B16SB-LC Overview
AE284T20B16SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T20B16SB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE284T20B16SB-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT