AE284T18B11P
Mfr.Part #
AE284T18B11P
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
11
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
MIL-DTL-38999 Series II
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Datasheets
AE284T18B11P
Conesys AE284T18B11P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE284T18B11P Overview
AE284T18B11P Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T18B11P Applications
There are a lot of Conesys
AE284T18B11P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER