AE284T14F15A
Mfr.Part #
AE284T14F15A
Description
CONN PLUG MALE 15POS CRIMP
Stock
28
In Stock :
28
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
14-15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Number of Positions :
15
Shell Finish :
Nickel
Base Product Number :
AE284T
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
AE284T14F15A
Conesys AE284T14F15A
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp - Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE284T14F15A Overview
AE284T14F15A Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T14F15A Applications
There are a lot of Conesys
AE284T14F15A Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER