AE284T14B18PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE284T14B18PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Mounting Feature :
Type :
For Male Pins
Package :
Box
Housing Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
AE284T
Connector Type :
Plug Housing
Features :
Product Status :
Active
Datasheets
AE284T14B18PA-LC
Conesys AE284T14B18PA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE284T14B18PA-LC Overview
AE284T14B18PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE284T14B18PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE284T14B18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT