AE274T24F19S-LC
Mfr.Part #
AE274T24F19S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Shell Finish :
Nickel
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
24-19
Product Status :
Active
Contact Size :
12
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AE274T24F19S-LC
Conesys AE274T24F19S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE274T24F19S-LC Overview
AE274T24F19S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE274T24F19S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE274T24F19S-LC Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT