AE274T22F53S-LC
Mfr.Part #
AE274T22F53S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
22-53
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Contact Type :
Datasheets
AE274T22F53S-LC
Conesys AE274T22F53S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 53 Positions Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE274T22F53S-LC Overview
AE274T22F53S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE274T22F53S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE274T22F53S-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT