AE274T22F21AD
Mfr.Part #
AE274T22F21AD
Description
CONN RCPT MALE 21POS CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Features :
Contact Finish - Mating :
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Voltage Rating :
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Number of Positions :
21
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Box
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
22-21
Datasheets
AE274T22F21AD
Conesys AE274T22F21AD
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp - Nickel D Bayonet Lock
AE274T22F21AD Overview
AE274T22F21AD Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE274T22F21AD Applications
There are a lot of Conesys
AE274T22F21AD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER