AE274T22B21PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE274T22B21PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
21
Contact Size :
16
Fastening Type :
Bayonet Lock
Package :
Box
Product Status :
Active
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
AE274T
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Features :
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE274T22B21PA-LC
Conesys AE274T22B21PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 21 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE274T22B21PA-LC Overview
AE274T22B21PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE274T22B21PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE274T22B21PA-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT