AE273T24F24SB-LC
Mfr.Part #
AE273T24F24SB-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Orientation :
B
Datasheets
AE273T24F24SB-LC
Conesys AE273T24F24SB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Nickel B Bayonet Lock
AE273T24F24SB-LC Overview
AE273T24F24SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T24F24SB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE273T24F24SB-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT