AE273T24B24PA
Mfr.Part #
AE273T24B24PA
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Termination :
AE273T
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
Box
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
Features :
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE273T24B24PA
Conesys AE273T24B24PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE273T24B24PA Overview
AE273T24B24PA Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T24B24PA Applications
There are a lot of Conesys
AE273T24B24PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER