AE273T22B55P
Mfr.Part #
AE273T22B55P
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
22-55
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Number of Positions :
55
Base Product Number :
AE273T
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE273T22B55P
Conesys AE273T22B55P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE273T22B55P Overview
AE273T22B55P Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T22B55P Applications
There are a lot of Conesys
AE273T22B55P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER