AE273T22B21PB-LC
Mfr.Part #
AE273T22B21PB-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 21POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Olive Drab
MIL-DTL-38999 Series II
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Number of Positions :
21
Datasheets
AE273T22B21PB-LC
Conesys AE273T22B21PB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Cadmium B Bayonet Lock
AE273T22B21PB-LC Overview
AE273T22B21PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T22B21PB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE273T22B21PB-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT