AE273T20B41PA-LC
Mfr.Part #
AE273T20B41PA-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Cadmium
Features :
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Datasheets
AE273T20B41PA-LC
Conesys AE273T20B41PA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE273T20B41PA-LC Overview
AE273T20B41PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T20B41PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE273T20B41PA-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT