AE273T14B15PA
Mfr.Part #
AE273T14B15PA
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Box
Voltage Rating :
Number of Positions :
15
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
AE273T
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Orientation :
A
Datasheets
AE273T14B15PA
Conesys AE273T14B15PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE273T14B15PA Overview
AE273T14B15PA Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T14B15PA Applications
There are a lot of Conesys
AE273T14B15PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER