AE273T14A15S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE273T14A15S-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Package :
Box
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Housing Color :
Yellow
Shell Finish :
Bright Cadmium
Number of Positions :
15
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
AE273T
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Shell Size - Insert :
14-15
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE273T14A15S-LC
Conesys AE273T14A15S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Bright Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE273T14A15S-LC Overview
AE273T14A15S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE273T14A15S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE273T14A15S-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT