AE272T16B26S-LC
Mfr.Part #
AE272T16B26S-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Shell Size - Insert :
16-26
Package :
Box
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium
Base Product Number :
AE272T
Product Status :
Active
Features :
Shell Material :
Aluminum
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
26
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE272T16B26S-LC
Conesys AE272T16B26S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 26 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE272T16B26S-LC Overview
AE272T16B26S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE272T16B26S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE272T16B26S-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT