AE208E24B19P-LC
Mfr.Part #
AE208E24B19P-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Package :
Box
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
24-19
Features :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle Housing
Base Product Number :
AE208E
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
AE208E24B19P-LC
Conesys AE208E24B19P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE208E24B19P-LC Overview
AE208E24B19P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE208E24B19P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE208E24B19P-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT