AE208E14F18PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE208E14F18PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Shell Size, MIL :
Orientation :
A
Base Product Number :
AE208E
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package :
Box
Series :
MIL-DTL-38999 Series II
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
14-18
Material Flammability Rating :
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Product Status :
Active
Contact Size :
20
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
18
Datasheets
AE208E14F18PA-LC
Conesys AE208E14F18PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 18 Positions Nickel A Bayonet Lock
AE208E14F18PA-LC Overview
AE208E14F18PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II series
AE208E14F18PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE208E14F18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT