AE196E21F16S-LC
Mfr.Part #
AE196E21F16S-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
21-16
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Number of Positions :
16
Type :
For Female Sockets
Base Product Number :
AE196E
Package :
Box
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
AE196E21F16S-LC
Conesys AE196E21F16S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 16 Positions Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE196E21F16S-LC Overview
AE196E21F16S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE196E21F16S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE196E21F16S-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT