AE168T25B46PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE168T25B46PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Package :
Box
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Ingress Protection :
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Base Product Number :
AE168T
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Features :
Shell Size, MIL :
Contact Size :
Datasheets
AE168T25B46PA-LC
Conesys AE168T25B46PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 46 (44 + 2 Coax) Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE168T25B46PA-LC Overview
AE168T25B46PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE168T25B46PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE168T25B46PA-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT