AE168T15B18PA
Mfr.Part #
AE168T15B18PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Primary Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Orientation :
A
Base Product Number :
AE168T
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Number of Positions :
18
Package :
Box
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Datasheets
AE168T15B18PA
Conesys AE168T15B18PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE168T15B18PA Overview
AE168T15B18PA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE168T15B18PA Applications
There are a lot of Conesys
AE168T15B18PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER