AE167T25B46SA-LC
Mfr.Part #
AE167T25B46SA-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 46POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
AE167T
Contact Size :
Ingress Protection :
Mounting Feature :
Housing Color :
Orientation :
A
Box
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Features :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Active
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE167T25B46SA-LC
Conesys AE167T25B46SA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 46 (44 + 2 Coax) Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE167T25B46SA-LC Overview
AE167T25B46SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE167T25B46SA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE167T25B46SA-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT