AE167T21B39S
Mfr.Part #
AE167T21B39S
Description
CONN PLUG FMALE 39POS CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Termination :
N (Normal)
Voltage Rating :
Shell Size - Insert :
21-39
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
39
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE167T21B39S
Conesys AE167T21B39S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE167T21B39S Overview
AE167T21B39S Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE167T21B39S Applications
There are a lot of Conesys
AE167T21B39S Circular Connectors applications.
  • Communication
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER