AE167T21B11P-LC
Mfr.Part #
AE167T21B11P-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Aluminum
Contact Size :
12
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
AE167T21B11P-LC
Conesys AE167T21B11P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE167T21B11P-LC Overview
AE167T21B11P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE167T21B11P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE167T21B11P-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT