AE167T21B11P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE167T21B11P
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
23A
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
Base Product Number :
AE167T
Package :
Box
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Features :
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
AE167T21B11P
Conesys AE167T21B11P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE167T21B11P Overview
AE167T21B11P Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE167T21B11P Applications
There are a lot of Conesys
AE167T21B11P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER