ADV7125KSTZ140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADV7125KSTZ140
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC DAC 8BIT A-OUT 48LQFP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Output Type :
Current - Unbuffered
Terminal Position :
QUAD
Polarity :
Unipolar
Number of Bits :
8
Min Supply Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e3
Weight :
181.692094mg
Voltage - Supply, Digital :
3V~3.6V 5V
Architecture :
Current Source
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1.4mm
Number of Terminations :
48
Terminal Pitch :
0.5mm
Differential Output :
yes
Pin Count :
48
Input Bit Code :
BINARY
ECCN Code :
EAR99
Sampling Rate :
330 Msps
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Power Dissipation :
485mW
Conversion Rate :
140 Msps
Max Output Voltage :
700mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
67mA
Data Interface :
Parallel
Supply Voltage :
3.3V
Width :
7mm
Number of DAC Channels :
3
Reference Type :
External, Internal
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Input Voltage :
1.35V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply, Analog :
3V~3.6V 5V
Integral Nonlinearity (INL) :
1 LSB
Operating Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Contains Lead
Converter Type :
D/A CONVERTER
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Resolution :
1 B
Min Input Voltage :
1.12V
Base Part Number :
ADV7125
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
48-LQFP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Output Voltage :
2.8V
INL/DNL (LSB) :
±0.5, ±0.25
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
Pbfree Code :
No
Max Supply Voltage :
5.25V
Length :
7mm
Max Power Dissipation :
485mW
Datasheets
ADV7125KSTZ140
Analog Devices, Inc. ADV7125KSTZ140
Digital to Analog Converters (DAC) - Analog Devices, Inc. - ADV7125KSTZ140 Overview
ADV7125KSTZ140 Features
- 8位精度:提供高质量的模拟输出,确保图像和信号的准确性。 - 多模式模拟输出:支持多种视频格式,满足不同应用的需求。 - 高速转换:支持高达140 MHz的转换速度,确保快速数据处理。 - 48LQFP封装:紧凑设计,适用于多种设备和场景。