ADUM6400ARWZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADUM6400ARWZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
DGTL ISO 5000VRMS 4CH GP 16SOIC
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Isolators
Terminal Pitch :
1.27mm
Lead Free :
Contains Lead
Type :
GENERAL PURPOSE
Common Mode Transient Immunity (Min) :
25kV/μs
Contact Plating :
Tin
Data Rate :
1Mbps
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
7.6mm
Number of Channels :
4
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Propagation Delay :
100 ns
Inputs - Side 1/Side 2 :
4/0
Voltage - Supply :
3V~5.5V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Isolated Power :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rise Time :
2.5ns
Rise / Fall Time (Typ) :
2.5ns 2.5ns
Channel Type :
Unidirectional
Max Input Current :
19mA
Number of Functions :
1
Pulse Width Distortion (PWD) :
40 ns
Nominal Supply Current :
19mA
Supply Voltage :
3.3V
Max Output Current :
100mA
JESD-609 Code :
e3
Series :
IsoPower®, iCoupler®
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
ADUM6400
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
2.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Max Power Dissipation :
400mW
Length :
10.5mm
Pin Count :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Datasheets
ADUM6400ARWZ
Introducing Digital Isolators Analog Devices, Inc. ADUM6400ARWZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:GENERAL PURPOSE, Number of Terminations:16, Number of Channels:4, Base Part Number:ADUM6400, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~105°C, ADUM6400ARWZ pinout, ADUM6400ARWZ datasheet PDF, ADUM6400ARWZ amp .Beyond Digital Isolators Analog Devices, Inc. ADUM6400ARWZ ,we also offer ADUM1440ARQZ, ACML-7410-500E, MAX14931CASE+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.