ADUM1400WSRWZ55
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADUM1400WSRWZ55
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
ADUM1400 - QUAD-CHANNEL DIGITAL
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Isolators
Number of Channels :
4
Series :
Automotive
Number of Functions :
4
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
10.3mm
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Channel Type :
Unidirectional
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Isolated Power :
No
Data Rate :
1Mbps
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
2.65mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
ADUM1400
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Type :
GENERAL PURPOSE
Inputs - Side 1/Side 2 :
4/0
Pulse Width Distortion (Max) :
40ns
Rise / Fall Time (Typ) :
2.5ns 2.5ns
Common Mode Transient Immunity (Min) :
25kV/μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
16
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Datasheets
ADUM1400WSRWZ55
Introducing Digital Isolators Analog Devices, Inc. ADUM1400WSRWZ55 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:4, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:ADUM1400, Type:GENERAL PURPOSE, Number of Terminations:16, ADUM1400WSRWZ55 pinout, ADUM1400WSRWZ55 datasheet PDF, ADUM1400WSRWZ55 amp .Beyond Digital Isolators Analog Devices, Inc. ADUM1400WSRWZ55 ,we also offer ADUM1440ARQZ, ACML-7410-500E, MAX14931CASE+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.