ADSP-2171BS-104
Mfr.Part #
ADSP-2171BS-104
Package / Case
128-LQFP
Description
16-BIT DIGITAL SIGNAL PROCESSOR
Stock
2
In Stock :
2
DSP (Digital Signal Processors)
Package :
Bulk
Interface :
Host Interface, Serial Port
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - I/O :
5.00V
Supplier Device Package :
128-TQFP (14x20)
Technology :
CMOS
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
128-LQFP
Product Status :
Active
Pin Count :
128
Voltage - Core :
5.00V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Rochester Electronics LLC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Type :
FIXED POINT
Series :
Clock Rate :
26MHz
Datasheets
ADSP-2171BS-104
Analog Devices, Inc. ADSP-2171BS-104
DSP Analog Devices, Inc. ADSP-2171BS-104 Overview
ADSP-2171BS-104 Features
This DSP excels with its integrated features tailored for high-performance environments:
  • 16-Bit Processing: Enables precise calculations and efficient handling of complex algorithms.
  • High Clock Speed: Operates at 104 MHz, providing rapid execution of instructions and faster processing times.