ADP7118ARDZ-1.8
Mfr.Part #
ADP7118ARDZ-1.8
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 8SOIC
Output Voltage :
1.8V
30
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
320µA
Accuracy :
0.8 %
Height :
1.65mm
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
ADP7118
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Input (Max) :
20V
Terminal Position :
Dual
PSRR :
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Number of Terminations :
8
Input Voltage Absolute-Max :
44V
Output Configuration :
Positive
Max Output Current :
200mA
Packaging :
Tube
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Functions :
Quiescent Current :
Pin Count :
8
Min Current Limit :
250mA
Min Input Voltage :
2.7V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
4mm
Output Type :
FIXED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 200mA
Lead Free :
Contains Lead
Output Voltage 1 :
1.8V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Length :
5mm
Datasheets
ADP7118ARDZ-1.8
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP7118ARDZ-1.8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Base Part Number:ADP7118, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, ADP7118ARDZ-1.8 pinout, ADP7118ARDZ-1.8 datasheet PDF, ADP7118ARDZ-1.8 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP7118ARDZ-1.8 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. ADP7118ARDZ-1.8
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP7118ARDZ-1.8 Overview
The ADP7118ARDZ-1.8 from Analog Devices, Inc. is a high-performance linear voltage regulator, designed for precision operation in demanding applications. This regulator delivers a steady 1.8V output from a varying input supply, maintaining an output current up to 200 mA. Its compact 8-SOIC package makes it ideal for space-constrained applications where efficiency and reliability are critical. The ADP7118ARDZ-1.8 offers excellent accuracy, low dropout voltage, and superior noise performance, making it a prime choice for high-performance electronics. Emphasizing stability and robustness, this Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP7118ARDZ-1.8 component is engineered to meet rigorous industrial standards and ensure optimal functionality in complex systems.
ADP7118ARDZ-1.8 Features
  • Stable 1.8V output with an input voltage range from 2.7V to 15V
  • Low dropout voltage enhances efficiency
  • Output current capability of 200 mA suitable for a variety of applications