ADP7118ACPZN2.5-R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADP7118ACPZN2.5-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 6LFCSP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
NO LEAD
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 200mA
Current - Supply (Max) :
320µA
Number of Pins :
6
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
140μA
Length :
2mm
Input Voltage (Min) :
2.7V
Control Features :
Enable, Soft Start
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Output Voltage :
2.5V
Output Type :
FIXED
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
PSRR :
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
ADP7118
Package / Case :
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Current - Output :
200mA
Output Voltage 1 :
2.5V