ADP3339AKC-2.5-RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADP3339AKC-2.5-RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-223
Datasheet
Download
Description
IC REG LDO 1.5A 2.5V SOT-223 TR
Stock
930
In Stock :
930
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e0
Number of Outputs :
1
Voltage - Output :
2.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Terminal Position :
Dual
Quiescent Current :
130μA
Terminal Pitch :
2.3mm
Qualification Status :
Not Qualified
Accuracy :
0.9 %
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Functions :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Max Input Voltage :
6V
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
6.5mm
Package / Case :
SOT-223
Output Voltage 1 :
2.5V
Polarity :
Positive
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
3
Width :
3.5mm
Max Output Current :
2A
Max Operating Temperature :
85°C
Pin Count :
4
Number of Pins :
4
Contact Plating :
Lead, Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Min Input Voltage :
2.8V
Output Type :
FIXED
Mount :
Surface Mount
Input Voltage Absolute-Max :
8.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Analog Devices, Inc. ADP3339AKC-2.5-RL7
[Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP3339AKC-2.5-RL7] Overview
ADP3339AKC-2.5-RL7 Features
  • Low dropout voltage: Ensures stable output voltage even with minimal input-output differential.
  • High output current capability: Supports up to 1.5A output current, making it suitable for a wide range of applications.