ADP3339AKC-1.5-RL7
Mfr.Part #
ADP3339AKC-1.5-RL7
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LDO 1.5A 1.5V SOT-223
Stock
1
In Stock :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Series :
anyCAP®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Terminal Position :
Dual
Length :
6.5mm
Number of Terminations :
3
Input Voltage (Min) :
2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Output :
1.5A
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Terminal Pitch :
2.3mm
Number of Regulators :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage1-Max :
0.48V
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Output Voltage 1 :
1.5V
Width :
3.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Functions :
Input Voltage (Max) :
6V