ADP3335ARMZ-2.85RL
Mfr.Part #
ADP3335ARMZ-2.85RL
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.85V 500MA 8MSOP
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Control Features :
Enable
Length :
3mm
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Current - Supply (Max) :
10mA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
8
Output Voltage 1 :
2.85V
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
110μA
Current - Output :
500mA
Voltage - Input (Max) :
12V
Width :
3mm
Output Voltage1-Min :
2.7845V
Input Voltage (Min) :
3.25V
Series :
anyCAP®
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 500mA
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Pin Count :
8
Pbfree Code :
yes
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP3335ARMZ-2.85RL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~150°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), ADP3335ARMZ-2.85RL pinout, ADP3335ARMZ-2.85RL datasheet PDF, ADP3335ARMZ-2.85RL amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP3335ARMZ-2.85RL ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. ADP3335ARMZ-2.85RL
[Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP3335ARMZ-2.85RL] Overview
Welcome to the realm of precision power regulation with the Analog Devices, Inc. ADP3335ARMZ-2.85RL Linear Voltage Regulator. Engineered to exacting standards, this Integrated Circuit (IC) exemplifies reliability, stability, and efficiency in voltage regulation. With a fixed output voltage of 2.85V and a maximum output current of 500mA, it offers a steadfast solution for myriad electronic applications.
ADP3335ARMZ-2.85RL Features
  • Fixed Output Voltage: 2.85V
  • Maximum Output Current: 500mA
  • Low Dropout Voltage: 300mV @ 500mA
  • Wide Input Voltage Range: 2.6V to 12V
  • Excellent Line and Load Regulation
  • Thermal Overload and Short Circuit Protection
  • High PSRR: 70dB @ 1kHz