ADP3307ART-2.7-RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADP3307ART-2.7-RL
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-6
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
Tape and Reel
Input Voltage (Min) :
3V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Terminations :
6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Outputs :
1
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dropout Voltage1-Nom :
0.22V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature TJ-Min :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.45mm
Input Voltage (Max) :
12V
Output Voltage1-Max :
2.7378V
Adjustability :
FIXED
Package / Case :
SOT-23
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Output Current1-Max :
0.1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage 1 :
2.7V
Length :
2.9mm
Voltage Tolerance-Max :
1.4%
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Max :
0.22V
Pin Count :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Terminal Pitch :
0.95mm
HTS Code :
Operating Temperature TJ-Max :
125°C