ADP3301AR-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADP3301AR-2.7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Nominal Supply Current :
300μA
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Surface Mount :
yes
Width :
3.9mm
Input Voltage Absolute-Max :
16V
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Number of Pins :
8
Voltage Tolerance-Max :
1.4%
Number of Functions :
1
Lead Free :
Contains Lead
Input Voltage (Min) :
3V
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Adjustability :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Min :
2.6622V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height Seated (Max) :
1.75mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
SOIC
Number of Outputs :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage1-Max :
0.2V
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
8
Output Voltage 1 :
2.7V
Source Url Status Check Date :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Output Current1-Max :
0.1A
Length :
4.9mm
Operating Temperature TJ-Min :
-55°C
Input Voltage (Max) :
12V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Pin Count :
Datasheets
ADP3301AR-2.7
Analog Devices, Inc. ADP3301AR-2.7
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. ADP3301AR-2.7 Overview
The ADP3301AR-2.7, manufactured by Analog Devices, Inc., is an integrated circuit (IC) linear voltage regulator designed to provide a stable 2.7V output with a maximum current of 100mA. This versatile device comes in an 8SOIC package, making it suitable for various applications where precise voltage regulation is required.
ADP3301AR-2.7 Features
  • Output Voltage: 2.7V
  • Maximum Output Current: 100mA
  • Package Type: 8SOIC
  • Low Dropout Voltage: 300mV
  • High Accuracy: ±2%
  • Wide Input Voltage Range: Up to 12V