ADP3300ARTZ-3.2-R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADP3300ARTZ-3.2-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.2V 50MA SOT23-6
Stock
555
In Stock :
555
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output :
3.2V
Min Operating Temperature :
-55°C
Quiescent Current :
1μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
1.3mm
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
6
Min Input Voltage :
3V
Width :
1.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Max Output Current :
50mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Accuracy :
0.8 %
Pin Count :
6
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Package / Case :
SOT-23
Max Input Voltage :
12V
Packing Method :
Tape and Reel
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
0.17V
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
3.2V
Number of Terminations :
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
3.1mm
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Pitch :
0.95mm
Datasheets
ADP3300ARTZ-3.2-R7
Analog Devices, Inc. ADP3300ARTZ-3.2-R7
Fixed 0.95mm PMIC 6 SOT-23
ADP3300ARTZ-3.2-R7                          DESCRIPTION
The ADP3300 is a member of the ADP330xfamily of precision low dropout any   CAP voltage regulators.TheADP3300 stands out from conventional LDOs with a novel architecture and an enhanced process.Its patented design requires only a 0.47uF output capacitor for stability.This device is stable with any capacitor, regardless of its ESR(Equivalent Series Resistance) value, including ceramic types(MLCC)for space restricted applications.The ADP3300 achieves   exceptional accuracvof+0.8% at room temperature and +1.4% overall accuracy over tempera- ture, line and load variations.The dropout voltage of the ADP3300 is only 80 mV(typical)at 50 mA.
ADP3300ARTZ-3.2-R7                         FEATURES
High Accuracy Over Line and Load:±0.8%@25℃±1.4% Over Temperature
Ultralow Dropout Voltage:80mVTypical@50mA Requires Only Co=0.47 uF for Stability
anyCAP =Stable with All Types of Capacitors(Including MLCC
Current and Thermal Limiting Low Noise
Dropout Detector
Low Shutdown Current:1A
3.0Vto 12 V Supply Range
-40℃ to+85℃ Ambient Temperature Range Several Fixed Voltage Options