ADP2121ACBZ-1.85R7
Mfr.Part #
ADP2121ACBZ-1.85R7
Package / Case
6-WFBGA, WLCSP
Description
IC REG BUCK 1.85V 600MA 6WLCSP
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Pitch :
0.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Input Voltage-Nom :
3.6V
Package / Case :
6-WFBGA, WLCSP
Output Type :
FIXED
JESD-30 Code :
R-PBGA-B6
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Voltage - Input (Min) :
2.3V
Surface Mount :
yes
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
600mA
Additional Feature :
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.9mm
Height Seated (Max) :
0.66mm
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Function :
Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.85V
Output Voltage :
1.85V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Topology :
Buck
Terminal Position :
BOTTOM
Frequency - Switching :
6MHz
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Terminations :
6
Synchronous Rectifier :
Analog Devices, Inc. ADP2121ACBZ-1.85R7
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. ADP2121ACBZ-1.85R7 Overview
Featuring advanced buck regulation technology, the ADP2121ACBZ-1.85R7 efficiently steps down input voltage to a stable 1.85V output, with a maximum current rating of 600mA. Its wide input voltage range and high efficiency make it ideal for a variety of electronic devices requiring precise voltage regulation.
ADP2121ACBZ-1.85R7 Features
  • Compact 6-WLCSP package
  • Efficient buck regulation
  • Output voltage of 1.85V
  • Maximum current rating of 600mA