ADD-18PMMS-LC7001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADD-18PMMS-LC7001
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN RCPT MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
Large
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
Keyed
Shell Size - Insert :
D
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
ADD-18PMMS-LC7001
Amphenol LTW ADD-18PMMS-LC7001
Receptacle, Male Pins Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Tray Keyed Bayonet Lock
ADD-18PMMS-LC7001 Overview
ADD-18PMMS-LC7001 Features
Large series
ADD-18PMMS-LC7001 Applications
There are a lot of Amphenol LTW
ADD-18PMMS-LC7001 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER